Sport

Cronica etapei cu numărul 18 – Liga IV Hunedoara

În runda cu numărul 18 din Liga a IV – a hunedoreană, singura echipă care a obținut o victorie în deplasare este actualul lider al campionatului județean, CS Hunedoara, aflată la patru puncte distanță de campioana județului, Inter Petrila.

CS Hunedoara s-a impus fără probleme pe terenul de la Dacia Orăștie, obținând în același timp și scorul etapei (1 – 6). Jocul a debutat în favoarea hunedorenilor, încă din minutul 20 al partidei. Cinci minute mai târziu, Dacia Orăștie aduce egalarea forțelor însă, fără prea multe speranțe, a urmat ofensiva CS Hunedoara, preluând conducerea în prima repriză și continuând în aceeași notă în repriza secundă.

CS Inter Petrila, adversarul declarat al hunedorenilor pentru poziția de fruntașă, obține victoria cu 4 – 2 pe teren propriu, în fața unei echipe incomode, Gloria Proinstal Geoagiu, echipă care a condus partida în primele minute ale jocului, însă doar pentru câteva minute, prima repriză terminându-se cu egalitate după mai multe ocazii de gol ale petrilenilor. Repriza secundă a pecetluit soarta jocului din minutul 53, veteranul Iosif Kalai dând startul următoarelor goluri ale petrilenilor, aceștia înscriind încăde două ori prin Perșe și Matei. În prelungiri, atunci când jocurile erau gata făcute, Gloria mai înscrie o dată stabilind scorul final al partidei de la Petrila.

De menționat efortul jucătorilor de la Petrila pentru a reface terenul Stadionului Parângul, afectat de o spărtură în conducta de apă, mobilizându-se exemplar în săptămâna premergătoare etapei, pentru a putea juca pe teren propriu.