Sport

Cupa României, optimile de finală – Faza Județeană

Inter Petrila s-a impus cu scorul de 4-1 în deplasarea de la Vața, în partida cu Ponorul Vața, contând pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei României. Pentru echipa lui Adi Câmpean au punctat: Alin Bocu, Alexandru Diaconu, Marian Sîrb și Silviu Ungureanu. Golul gazdelor a aparținut lui Florin Cristian.

În schimb, echipele de Liga IV: Minerul Uricani, CSM Mihai Viteazu Vulcan, Dacia Orăștie și Retezatul Hațeg au fost eliminate din Cupă, după ce au pierdut în optimele de finală.

În optimile de finală ale Cupei României la fotbal, faza județeană, Jiul Petroșani a zdrobit liderul momentului din Campionatul Județean, Retezatul Hateg, cu scorul de 5-0. Din cele cinci goluri ale Jiuliștilor, patru au fost marcate de Marian Filip și unul de Călin Păduraru.

Rezultatele optimilor de finală ale Cupei României – Faza Județeană

Următoarea etapă, a sferturilor de finală, se va disputa la începutul anului viitor, protagoniste fiind următoarele: