Sport

DERBY-UL VĂII JIULUI ESTE CÂȘTIGAT DE JIUL PETROȘANI

Duminică s-a încheiat etapa cu numărul 13 a Campionatului Județean de Fotbal Hunedoara. Programată a fi ultima partidă a etapei, ACS Șoimul Băița învinge pe teren propriu CSM Mihai Viteazu Vulcan cu scorul de 2 – 0 (1 – 0 la pauză), prin golurile marcate de Ioan Pisoiu (min 14 și 62).

Partida de la Petroșani, derby al Văii Jiului, dintre CSM Jiul Petroșani și CS Inter Petrila, disputată sâmbătă, 9 noiembrie 2019, s-a încheiat cu victoria Jiului la scorul de 2 – 1 (1 – 1), după ce Inter Petrila deschide scorul în minutul 22 prin Adrian Duma. Chiar înainte de finalul primei reprize, Jiul Petroșani egalează prin Călin Păduraru (min 43). Golul decisiv vine în repriza secundă prin același Păduraru (minutul 77) care execută un penalty acordat de centralul Bădărău.

Rezultat surprinzător la Uricani, unde echipa Minerul a întâlnit pe teren propriu Dacia Orăștie, partida încheindu-se la egalitate 1 – 1. Golurile partidei au fost înscrise de Scurtu pentru Uricani și Duță pentru Orăștie.

La Hațeg – scorul etapei, 7 – 0 Retezatul Hațeg în partida cu Victoria Călan.